Niezdrowe słodziki? To mit
Co to jest aspartam? To związek chemiczny złożony z dwóch peptydów: fenyloalaniny i kwasu asparginowego. Są one całkowicie neutralne dla naszego zdrowia. Jedynie w przypadku fenyloalaniny jest wyjątek — nie mogą jej spożywać osoby chore na fenyloketonurię. Ich organizm nie wytwarza bowiem enzymu, który by fenyloalaninę rozkładał.
Słodszy, choć bez kalorii
Słodzik aspartam jest niemal 200 razy słodszy od kryształków cukru, dzięki czemu można go używać znacznie mniej i jedno opakowanie wystarczy naprawdę na długo. Jednak nie o cenę tu chodzi, ale przede wszystkim o zdrowie. Aspartam ma zero kalorii, dzięki czemu znacząco obniża wartość kaloryczną różnego rodzaju produktów i dań. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które są na diecie, a jednocześnie nie potrafią zrezygnować z niektórych jedzeniowych przyjemności. Zawierające aspartam produkty są najczęściej oznaczone jako light lub zawierające zero cukru. Są to, między innymi, niegazowane i gazowane napoje bezalkoholowe, niektóre słodycze, jogurty, gumy do żucia i miętowe pastylki do ssania, a także sporo paczkowanych wędlin i ryb.
Czy są skutki uboczne aspartamu?
Można śmiało powiedzieć, że nie ma. Na pytanie, czy aspartam jest szkodliwy, próbowało odpowiedzieć wielu naukowców, przeprowadzając w tym kierunku wiele badań. Choć było ich kilkaset, żadne nie stwierdziło, by słodzik aspartam w jakikolwiek sposób negatywnie wpływał na nasz organizm. Szkodliwość aspartamu jest więc jednym z wielu mitów, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w poważnej nauce. Każdy słodzik, stosowany z umiarem jest bezpieczny. Dużo bardziej niż cukier, którego ograniczenie polecają lekarze różnych specjalności. Zamieniając cukier na słodzik inwestujemy więc w swoje zdrowie, dobre samopoczucie i spadek wagi. Choćby dla tych zalet — po prostu warto.