Jak pozbyć się 3-4 kg w przeciągu miesiąca?
Etap 3 spełnia kluczową rolę w utracie wagi pacjenta i w powrocie do zdrowego odżywiania z uwzględnieniem stanu zdrowia. Etap 3 ma zasadnicze znaczenie w utrzymaniu długoterminowego spadku wagi i to niezależnie od wybranego celu: dla utrzymania zdrowia, z powodu nadwagi, cukrzycy, z powodu wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów. W etapie 3 kontrolujemy swoją dietę i dbamy o swoje zdrowie.Etap 3 jest dla osób, które nie chcą lub nie mogą rozpocząć programu odchudzającego od etapu 1 lub etapu 2, jak również dla osób, które chcą trochę schudnąć a równocześnie nie chcą rezygnować z możliwości spożywania konwencjonalnych posiłków. Etap 3 jest kolejnym etapem po żywieniu białkowym i selektywnym, bazującym na 3-stopniowym wprowadzaniu węglowodanów, gdzie różnorodność dozwolonych produktów spożywczych łączy się z możliwością spożywania konwencjonalnych posiłków. Stopnie A i B etapu 3 pozwalają na łagodną i regularną utratę wagi. Stopień C stabilizuje wagę i przygotowuje do stopniowego powrotu do zrównoważonej diety w etapie 4, pozwalając w ten sposób na długotrwałe utrzymanie uzyskanych efektów. Średnia długość trwania etapu 3 to minimum 3 miesiące.
Metoda Eurodiety oferuje wiele rożnych rozwiązań, aby pacjenci mogli osiągnąć swój cel. Piramida żywienia jest skutecznym narzędziem w wizualizacji grup żywieniowych i ich klasyfikacji w zależności od 3 zasadniczych kryteriów: wartości energetycznej, która wskazuje ilość energii którą przynosi każdy pokarm na daną porcję, ich indeksu glikemicznego, który mierzy zdolność danego pokarmu do podnoszenia poziomu cukru we krwi, i wartości odżywczej, która wskazuje na bogactwo w błonnik, witaminy i minerały. W ramach zrównoważonej diety w etapie 3 można spożywać wszystko, uprzywilejowując jednak pokarmy znajdujące się u podstawy piramidy ze względu na ich niską wartość energetyczną, niski indeks glikemiczny oraz ich wysoką wartość odżywczą. W etapie 3, spożycie białka, złożonego głównie z produktów Eurodiety, z warzyw, surówek i olei roślinnych, które były stosowane w etapie 1 i 2, będą stopniowo uzupełniane przez pokarmy zawierające węglowodany. To przywracanie rozpocznie się od podstawy piramidy, dążąc ku jej szczytowi. Na początku owoce, potem produkty pełnoziarniste, na koniec rośliny strączkowe, produkty zbożowe i nabiał. Spożycie pokarmów tworzących szczyt piramidy, czyli mięsa o dużej zawartości tłuszczu, wędliny i słodycze, powinny być ograniczone, gdyż posiadają one wysoką wartość energetyczną poprzez zawarte w nich cukry i kwasy tłuszczowe nasycone. Te pokarmy zostaną wprowadzone dopiero w etapie 4, w rozsądnych ilościach. To przejście do zrównoważonej diety to z jednej strony wiedza o tym co przynosi dany pokarm, a z drugiej strony umiejętne spożywanie pokarmów stanowiących ryzyko, aby uniknąć odkładaniu się nadmiarów w postaci tkanki tłuszczowej. W etapie 3, aby uniknąć zmęczenia, ważne jest aby nie omijać śniadania ani przekąski. Śniadanie w etapie 3 A składa się z napoju niesłodzonego w dowolnej ilości i produktu Eurodiety (omlet, naleśnik lub deser). W etapie 3 B dodajemy kromkę pełnoziarnistego chleba lub chlebek Eurodiety. W etapie 3 C można dodać białko mleczne lub dodatkowy owoc. Przekąska składa się z napoju niesłodzonego i produktu Eurodiety, jak baton, ciastko lub deser oraz owocu. W etapie 3 C, można dodać garść orzechów na dwa główne posiłki.
Wielkość dłoni i jej grubość stanowi prosty sposób aby wizualnie określić ilości białek i dodatków do spożycia podczas zrównoważonego posiłku. W ten sposób, na jedną dłoń pokarmu zawierającego białko, np.: ryby, chude mięso lub produkt Eurodiety, potrzebne będą 2 dłonie dodatków, źródła węglowodanów których indeks glikemiczny będzie wzrastał wraz z postępującymi stopniami. W etapie 3 A, te dodatki to jedynie warzywa lub surówki. W etapie 3 B, dodajemy pełnoziarnisty chleb lub pieczywo Eurodiety, suche warzywa lub zboża, groszek, soczewicę, jęczmień lub komosę ryżową. W etapie 3 C, dla jednego z tych posiłków, pół dłoni makaronu, ziemniaków, ryżu, zastąpi ta samą ilość zwyczajnych dodatków. Jeden owoc będzie uzupełniał każdy posiłek poczynając od etapu 3 A. Regularna aktywność fizyczna powinna uzupełniać program żywieniowy podczas etapu wprowadzania węglowodanów. Wiele badań wskazuje na dobroczynną rolę ćwiczeń w zmniejszaniu ryzyka zawału serca i cukrzycy, zmniejszeniu obwodu talii, podtrzymaniu utraty wagi na dłuższy okres, na poprawię jakości życia oraz swojej samooceny. Nie chodzi o przyspieszenie utraty wagi ani o poprawę osiągnięć. Celem jest ponowne nauczenie się życia w równowadze ze swoim ciałem tak jak ze swoimi nawykami żywieniowymi. Najważniejszym jest aby ćwiczenie było regularne, nawet jeśli jest skromne. Zalecane są ćwiczenia, które można wykonywać bez wysiłku, spacer, rower, pływanie, ćwiczenia na siłowni, praca w ogródku lub majsterkowanie. Tak jak wprowadzanie węglowodanów, powrót do aktywności fizycznej jest stopniowy z wzrastającą aktywnością na każdym z etapów. Zaleca się dwie godziny ćwiczeń tygodniowo pod koniec etapu 3 A, następnie 3 godziny pod koniec etapu 3 B, w końcu 4 godziny tygodniowo pod koniec etapu 3 C. Etap 3 jest podstawowym etapem do sukcesu w ponownej adaptacji żywieniowej. Metoda Eurodiety pozwala osiągnąć stopniowo trwałe efekty, które pomogą w nauczeniu zdrowego odżywiania na długi okres czasu.