Finały TLOTY 2013 Woj. Lubelskiego
Finał Edycji 2013 odbył się 7 czerwca o godz. 19.00 w Lubelskim Parku Naukowo Technologicznym S.A. na ul. Dobrzańskiego 3 w Lublinie.Kandydatki zostały wyłonione spośród 50 dziewczyn, które wysłały swoje zgłoszenia podczas trwania castingów (październik – marzec 2012/2013). Na półfinałach, które odbyły się 27 kwietnia w Fantasy Park – Plaza Lublin, do ścisłego finału zakwalifikowało się 14 dziewczyn.
Michała Wójciaka - absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Uwielbia eklektyzm, nie tylko w zakresie ubioru. Traktuję modę jako rodzaj poszukiwania, narracji. W obszarze jego zainteresowań znajduje się zarówno klasyka jak również eksperymenty z formą. Uwielbia tworzenie nowej jakości z rzeczy już istniejących, stąd w debiutanckiej kolekcji "Malkontent", nagrodzonej główną nagrodą podczas Cracow Fashion Awards wykorzystał m.in. jedwabne krawaty, czy męskie marynarki. Finalista XXI edycji konkursu Złota Nitka.
Izabeli Marcinek - ambicja, pasja i radość tworzenia – to właśnie one zainspirowały Izabelę Marcinek do stworzenia marki IZZYnoteasy, która jest owocem dążenia autorki do realizacji swoich marzeń. Projektantka stara się uchwycić w swojej twórczości kobiecość w minimalistycznym, a jednocześnie odważnym wydaniu. Z miłości do Skandynawii nadaje swoim sukienkom szwedzkie nazwy, z zamiłowania do geometrycznych form obdarza je oryginalnymi kształtami. Założycielka IZZYnoteasy stawia na nieustanny rozwój – od września 2012 roku studiuje projektowanie mody w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Ponadto bierze udział w licznych wydarzeniach związanych ze światem mody oraz targach typu Love&Sale. Jej ulubioną projektantką jest Vivienne wWstwood oraz Rick Owens. O NAJNOWSZEJ KOLEKCJI Kolekcja odzieży marki IZZYnoteasy na sezon Jesień/ Zima 2012/2013 obejmuje kobiece sukienki, zwiewne tuniki, spódnice oraz okrycia wierzchnie. Dominują w niej stonowane barwy. Kolekcja wyróżnia się kobiecym i lekkim charakterem tj. odkryte plecy, mini, podkreślenie talii przy jednoczesnym wykorzystaniu tkanin typowo zimowych, np. wełny i żakardów. Elementem spójnym w kolekcji są geometryczne kształty tj. wielościan, widoczny w wielu rękawach oraz trapez jako kształt tunik i spódnic. Charakterystyczne są również ażurowe wzory na spódniczkach oraz wykorzystanie skóry jako elementu lub w całości. Nawiązania do epoki baroku widoczne są poprzez żakardy z ornamentami kwiatowymi, ażurowy wzór rozety barokowej na spódnicy, przeniesienie koncepcji gorsetów na fiszbinach na bawełnianą spódnicę , krój sukienek, dużo zakładek i marszczeń. Sesja zdjęciowa odwołująca się do baroku odbyła się w Pałacu - Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, który wzniesiono w XVIII wieku. Zdjęcia wykonał Michał Jagłowski, a w roli modelki wystąpiła sama autorka kolekcji. O MARCE Ideą, która przyświeca marce IZZYnoteasy od początku jej istnienia jest podążanie za marzeniami, wymykanie się schematom i ograniczeniom. Jest to propozycja skierowana do kobiet ceniących nowoczesność, elegancję i funkcjonalność w oryginalnym wydaniu. Połączenie minimalizmu z geometrycznym krojem czyni ubrania IZZYnoteasy odpowiednimi zarówno do pracy jak i na wyjątkowe okazje. Twórczyni marki, Izabela Marcinek, dba o to, aby każdy z jej projektów wykonany był z najwyższą starannością, przy użyciu najlepszych materiałów. Efekty tej pracy znaleźć można w portalach internetowych (saltandpepper.pl, conceptshop.pl, pl.dawanda.com), a od niedawna także w stacjonarnych butikach w Warszawie i Sztokholmie.
Joanny Kamili Łubkowskiej - próba swoich sił w wielu dziedzinach projektowych dała jej nie tylko solidny warsztat, ale i pozwoliła stworzyć swój unikatowy styl. Poznanie różnych sfer plastycznych pozwoliło sprecyzować upodobania projektowe, zdobyć możliwości świadomych wyborów artystycznych. Projektantka ponad wszystko ceni sobie oryginalność, dlatego jej wyroby przeznaczone są dla wyrafinowanego odbiorcy, chcącego wyróżniać się w tłumie. Uwielbia przepych form, dekoracyjność, ażurowość, ale również prostotę i minimalizm co jest jej odwiecznym wewnętrznym sporem. Łączenie tych kwestie tak by miały zdrową granicę jest niezwykle trudne. Cały czas balansuje miedzy skrajnościami, które dostarczają jej wiele satysfakcji z tworzenia, ale i motywują do ciągłego szukania odpowiedzi - przepych czy minimalizm? Ta wewnętrzna walka jest inspirująca… Odpowiada sobie codziennie na pytanie, która część jej dziś mnie zdominuje… to jest klucz do magii tworzenia, aby mieć zabawę z nastrojem".
Agnieszki Tokarz-Iwanek - projektantka ubioru, absolwentka Liceum Plastycznego, Politechniki Łódzkiej na wydziale Wzornictwa Tekstylnego oraz Francuskiego Uniwersytetu de la Mode. Przez kilka lat główny projektant firmy odzieżowej Contessa, autorka wielu kolekcji pokazowych w Polsce i za granicą. Laureatka konkursu dla Młodych Projektantów min. Lubelskie Prowokacje kategoria Perłowa Kreacja oraz Prowokator roku, Barwy Podilly, Moda na rycykling, Młoda Igła, wielokrotnie reprezentowała Politechnikę Łódzką i universytet de la mode. Specjalizuje sie w szyciu i projektowaniu sukni ślubnych, wizytowych, biznesowych koktajlowych, płaszczy. Swoim zaufaniem obdarzyła ją Otylia Jędrzejczak oraz wiele znanych kobiet , które cenią jej pomysły i ponadczasowość. W jej kreacji wystąpiła Emilia Wółkiewicz miss polonia, oraz Agnieszka Ptak podczas finału Miss w Kolumbii. Jej projekty są bardzo kobiece, eleganckie i niepowtarzalne, co więcej szczególną uwagę przykłada do staranności wykonania tworzonych przez siebie strojów. Bogata forma, piękne materiały, intensywne kolory i ekstrawaganckie dodatki są jej znakiem rozpoznawczym.
Najprawdopodobniej jedyny harfista w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar akompaniując sobie do śpiewu. Wielokrotnie zapraszany do współpracy przez polskie filharmonie, koncertuje w na terenie kraju i zagranicą. Półfinalista piątej edycji programu "Mam Talent". W swoim repertuarze posiada kompozycje klasyczne i autorskie, inspirowane muzyką celtycką i literaturą fantasy. W pracy pomaga mu rzetelne wykształcenie otrzymane na Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem (w klasie prof. Katarzyny Staniewicz). Spotkanie z jego muzycznym światem zaliczyć trzeba na pewno do przeżyć wyjątkowych i niezapomnianych. W muzyce najpiękniejsza jest nieprzewidywalność. Połączenie harfy celtyckiej z głosem, osobowością artystyczną Michała oraz jego rzetelnym wykształceniem na Akademii Muzycznej w Poznaniu budzi wśród publiczności zachwyt i wielkie uznanie. Bogaty repertuar obejmuje utwory klasyczne oraz kompozycje własne do których inspiracji szuka w kulturze celtyckiej i ulubionej przez niego literaturze fantasy. Śpiewa o tęsknocie za dobrem, o nadziei, o tym, że droga do celu wiedzie przez trud. Pasja Michała i niezwykłe zaangażowanie w wykonywaną pracę buduje unikatową muzyczną przestrzeń i zaprasza publiczność do wnętrza, którego klimat budzi w sercu każdego najpiękniejsze uczucia.
Festiwal Piękna, Kultury i Sztuki - THE LOOK OF THE YEAR Województwa Lubelskiego w roku 2013 był połączony z wystawami prac lubelskich młodych artystów. W tym roku swoje prace zaprezentowali:
Krzysztof Korszeń - studiuje na Wydziale Artystycznym UMCS. Interesuje się grafiką, malarstwem i projektowaniem graficznym, ale najbardziej zaangażowany jest w rzeźbiarstwo. Brał udział w wystawie plastycznej w Instytucie Psychologii UMCS oraz w wystawie organizowanej w parku miejskim i Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie.
Irena Lawruszko - pochodzi z Ukrainy. Studiuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Brała udział w licznych konkursach na których zdobyła wiele nagród.
Małgorzata Włas - jest studentką architektury wnętrz na wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. W październiku 2011 roku współzałożyła koło naukowe 4MA DESIGN, któremu przewodniczyła przez pierwszy rok działalności. Organizacja odniosła sukcesy w arenie polskiego designu jak i również utworzyła silną grupę młodych projektantów, którzy mogą rozwijać swoje zainteresowania pod okiem profesjonalistów. Od początku studiów otrzymuje stypendium rektora dla najlepszych studentów. W ubiegłym roku projekt lampy autorstwa Małgorzaty Włas wystawiany był podczas: targów designu ARENA DESIGN 5-8 marca, Palladium Designeria Trendy Show 4 kwietnia, Noc Muzeów PJWSTK. Autorka interesuje się projektowaniem form przemysłowych, wnętrz i komunikacji wizualnej. W maju 2012 podczas warsztatów oświetleniowych organizowanych przez firmę PHILIPS w kilkuosobowej grupie studentów stworzyła projekt iluminacji mostu Zygmunta Starego w Pile, który za sprawą prezydenta miasta Piły został zrealizowany. Jako młoda projektanta kreowała identyfikacje wizualne m.in. takich firm jak: EC management- agencja modelek, FRESCO – biuro projektowe, COLLAGENA – angielska firma kosmetyczna. Często bawi się przestrzenią tworząc abstrakcyjne murale – Studio 4piętro (wspołpraca z pracownią RaZ). Uwielbia modernizm, częstym źródłem jej inspiracji jest BAUHAUS. Podziwia Waltera Gropiusa, Laszlo Moholy-Nagy, Mies van der Rohe, Le Corbusier’a. W projektach szuka piękna ukrytego w prostocie.
Daryna Iaresko - pochodzi z Ukrainy, studiuje na Wydziale Artystycznym UMCS na drugim roku. Swoje prace wystawiała na licznych wystawach: 2010 - Muzeum Davida Guramiszwili w Myrgorodi, 2011 - Muzeum Korolenka w Poltawi, 2012 „Chatka Żaka” w Lublinie. Brała udział w licznych konkursach na Ukrainie 2006 „Барви Лесиного гаю”, 2009-2010 „Вересневі мрії”, 2010 „Решетилівська весна”, „Національний музей гончарства – перлина 21 сторіччя”, „Barszcz Ukraiński” Lublin. Lubi zajmować się malarstwem, ceramiką, grafiką, ręcznym tkactwem.
Michalina Woźniak - studentka pierwszego roku filologii germańskiej na UMCS w Lublinie. Fotografuje od 2009, tworzy świadomie od 2011. Od ponad roku działa głównie na aparacie analogowym. Jej prace umieszczone były w takich magazynach (głównie online) jak: Mastal, Illusory, Golden Age, Papercut, T.x, Lagom oraz iPress.
Olga Zalewska - wizażysta, pedagog, trener wizazu, laureat mistrzostw makijażu, założycielka i właścicielka firmy Montownia Wizerunku. I v-ce Mistrz Polski w roku 2013 w Otwartych Mistrzostwach Polski w Makijażu Beauty Vision&Look. Mistrz Polski Wizażystów 2013 w kat. Makijaż Fashion. II miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach Wizażu i stylizacji, Gdańsk 2012. I miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach Makijażu, Kielce 2010.
Paula Kołtun - studiuje w Europejskiej Akademii Estetyki Artystycznej w Warszawie prowadzonej przez Jolantę Wagner ( make-up artist i jej dyrektora artystycznego). Posiada tytuł professional make-up artist. Obecnie zdobywa wiedzę w dwuletnim Międzynarodowym Studium Dziewulskich, kierunek - Wizaż, Charakteryzacja i Stylizacja, które wykształciło elitę polskich i europejskich charakteryzatorów oraz wizażystów. Posiada status słynnej Szkoły Charakteryzacji przy BBC oraz Akademii Charakteryzacji w Hollywood. Działa pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod patronatem ARTDECO. Wydawane przez to Studium dyplomy stanowią przepustkę do świata filmu, telewizji, teatru i mody. Obecnie współpracuje z ekskluzywnym gabinetem SLIM LINE, gdzie wykonuje makijaże okazjonalne - ślubne, wieczorowe, sesyjne.
Najlepsze prace artystów będą mogły być zaprezentowane w Łodzi na ogólnopolskich finałach.