Aktywność a potrzeby organizmu
Liczne kampanie nieustannie informują nas o tym, że warto podjąć się regularnej aktywności fizycznej i przedsięwziąć kroki w kierunku polepszenia stanu zdrowia i poprawy komfortu. Oznacza to jednocześnie, że liczba zainteresowanych sportem, nie tylko tym obserwowanym w telewizji, nieustannie wzrasta. Rozpoczynając od drobnych kroczków, poprzez coraz bardziej zaawansowane działania sportowe, osiągają oni niezwykłe efekty. Niejednokrotnie jednak na drodze do celu, zapomina się o właściwej diecie. Jeżeli przyjrzymy się potrzebom organizmu o niskiej aktywności fizycznej, a więc podstawowej kaloryczności diety, indywidualnej dla każdego, nie trudno zauważyć i domyślić się, że nie może ona w żaden sposób zostać przyrównana do tego zapotrzebowania jakim charakteryzujemy się uprawiając regularnie sport. Wzrost zapotrzebowania na energię, która jest w większym stopniu wydatkowana, a także wzrost zapotrzebowania na białka i węglowodany, które ulegają zużyciu lub katabolizmowi sprawia, że nie dostarczając ich odpowiedniej ilości czujemy się słabsi i jednocześnie mamy znacząco mniejsze możliwości w zakresie realizacji działań ukierunkowanych na osiąganie coraz lepszych efektów w sporcie. Dlatego też bardzo ważne jest zadbanie właśnie o dietę oraz w razie potrzeby o suplementację.
Bardzo intensywne treningi siłowe mogą bowiem spowodować znaczący wzrost zapotrzebowania na składniki pokarmowe, co z kolei powoduje, że trudne staje się pokrycie tego zapotrzebowania wyłącznie za pomocą samej diety. W takich sytuacjach konieczne jest wprowadzenie środków zaradczych, którymi niejednokrotnie staje się suplementacja.
Suplementy przeznaczone są przede wszystkim dla sportowców, z uwagi na to, że ich bardzo intensywne treningi rzeczywiście wymagają dostarczenia w sposób alternatywny składników pokarmowych. Nie zmienia to jednak faktu, że zastosowanie wszelkiego rodzaju środków o charakterze odżywek czy suplementów, powinniśmy ściśle trzymać się ustalonych zaleceń i dawek ustalonych przez producenta.